Ministarstvo privrede raspisalo je javni poziv malim i mikro preduzećima za dodelu bespovratne pomoći kroz Program podrške malim preduzećima za nabavku opreme koji predstavlja kombinaciju povoljnih bankarskih kredita i bespovratnih sredstava države. Privredni subjekti koji su zainteresovani za učešće u Programu, zahtev za bespovratnu pomoć podnose zajedno sa kreditinim zahtevima u jednoj od banaka ili lizing kuća koje su partner na Programu.

Podrška malim preduzećima da razviju posao

Uslovi kreditiranja su povoljniji i ne moraju biti obezbeđeni hipotekom na nekretninama, već pre svega zalogom na opremu koja se nabavlja.

Pre gotovo tri decenije preduzeće Boška Milinkovića počelo je da se bavi trgovinom rezervnih delova za poljoprivrednu mehanizaciju. Kako bi proširio poslovanje, odlučio se i za proizvodnju delova. Danas, osim domaćih, kupce ima i u inostranstvu. Opremu, kaže, zbog kvaliteta mora da obnavlja često, ali do nove ne dolazi lako.

"Dovesti do toga da mala i srednja preduzeća nemaju u svojim firmama toliko zaposlenih, da oni mogu da prate te administrativne poslove ili zahteve koji se traže od njih kod korišćenja sredstava ili bilo čega drugog, već da se to dosta upornosti", smatra privrednik Boško Milenković.

Kako bi se olakšalo privrednicima, resorno ministarstvo pokrenulo je Program za nabavku proizvodne opreme koji je kombinacija bankarskih kredita i bespovratnih sredstava države. Pet odsto je učešće preduzetnika, ministarstvo sufinansira nabavku u iznosu od 25 odsto vrednosti opreme, dok se 70 odsto troškova finansira iz kredita banaka partnera na Programu.

"Kada se uzmu i kamatne stope, koje su vrlo stimulativne, ali i ovaj deo koji čini deo granta odnosno deo koji je bespovratan, tada je jasno da privrednik u stvari vraća manje nego što je uzeo kada istekne taj period, što je stimulativno", ukazuje Aleksandar Kemiveš iz Privredne komore Srbije.

"Zbog toga smo se opredelili da podržimo investicije u nabavku proizvodne opreme jer na taj način direktno podržavamo širenje proizvodnih kapaciteta i unapređenje kvaliteta proizvoda", napominje Katarina Obradović Jovanović, pomoćnik ministra privrede za mala i srednja preduzeća.

Delatnosti kojima se firme bave treba da usmere sredstva.

"Ove godine je veliko interesovanje firmi koje se bave obradom drveta ali naravno imamo i druge delatnosti mašinske obrade, tekstil", kaže Obradović Jovanović.

"Upravo oni koji imaju potencijal da rastu ili na domaćem tržištu ili oni koji imaju potencijal da dostignu neku fazu daljeg razvoja da počnu da izvoze. Takođe, zanimljivo je i to da dosta kompanija razmišlja o podizanju kapaciteta kako bi mogli da budu dobavljači velikim kompanijama", ističe Kemiveš.

Ovakav vid podsticaja, podsećaju ekonomisti, priznat je u razvijenim ekonomijama i, kažu, treba da da rezultat.

"Krajnje je vreme da počenemo da pomažemo, ne kako ja kažem, 'loše studente' i da prema njima prilagođavamo kriterijume, nego da ih prilagođavamo ka dobrim. Da počnemo da razmišljamo o preduzećima kojia mogu u najkraćem vremenskom periodu da obezbede zdrav privredni razvoj, zdravu zaposlenost i zdrav izvoz", ukazuje Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta.

Šta je sve potrebno kako bi se prijavili za Program, privrednici mogu da saznaju na sajtu Ministarstva privrede. Pored toga, Privredna komora Srbije je tu da ih usmeri.