Žene direktori, rukovodioci, vlasnici firmi... To je sve više stvarnost i u Srbiji. A kako mi na to gledamo?
Ako je suditi po anketi na sajtu „Blica“, Srbija blagonaklono gleda na činjenicu da je sve više žena na rukovodećim funkcijama. Premijerka Ana Brnabić je samo poslednja u nizu, ali i pre nje i njenog ministrovanja, mnoge žene u Srbiji rukovodile su kompanijama, bankama, malim porodičnim preduzećima... U sredini kakva je naša to ipak nije lako.
- Ženama je mnogo teže da se nametnu kao autoriteti, jer pozicija i uloga direktora je da vodi. Žene u biznisu imaju puno problema da dokažu svoje kvalitete, da im vlasnik kapitala da rukovodeće mesto. Te menadžerske ekipe su uglavnom muške ekipe, ženski put do uspeha je definitivno mnogo teži - kaže psihoterapeut Zoran Milivojević.
Sociolog Ratko Božović kaže da je sve više žena na rukovodećim pozicijama znak ravnopravnosti, oslobađanja od muške dominacije koja je bila deo arhičnog društva.
- Ko ne primeti da je za ovu civilizaciju potrebna ravnopravnost žena, taj ne shvata suštinsku vrednost promena. Žene već po onome što jesu, jer se nisu uspele iskvariti onoliko koliko muškarci, nose se sa više odgovornosti, mnogo više imaju osećaj za promenu, za novo - kaže Božović i dodaje da kao najveću prednost žena na rukovodećim mestima vidi njihovu imaginaciju i dobru intuiciju.
Zoran Milivojević napominje i da ima onih žena koje su dok su dolazile na direktorsku poziciju morale da ogrube i imaju muški pristup, agresivne su, prestroge, arogantne.
- To ljude iritira pa im onda zameraju to što su žene jer se od žene ne očekuje arogantnost. Ipak, kada je prihvatanje ženskog autoriteta u pitanju, verujem da samo vrlo primitivni ljudi imaju nešto protiv toga da rukovodilac bude žena. To je uloga koju neko obavlja i, ako obavlja kako treba, svi su zadovoljni - smatra Milivojević.
Žena-zmaj iz Trstenika
Ova žena uspela je da povrati u život fabriku iz Trstenika i da za dve godine ostvari prihod veći od 137 miliona evra. Firma koja je jedva isplaćivala radnicima 20 odsto plate sada ima redovne prihode uz prosek plate od oko 47.000 dinara. Ova direktorka koja danas tako uspešno vodi fabriku sa zaposlenih 630 radnika kaže da su u početku kolege sa nevericom prihvatile činjenicu da im je žena direktor.
Kolegama je možda i malo smetalo u početku jer je proradio muški ego. Međutim, kasnije su rezultati doveli do toga da danas imam uvažavanje i pomoć svog tima - kaže direktorka Atanasković.
Atanaskovićeva je u julu primila i nagradu za najboljeg menadžera jugoistočne Evrope prema mišljenju Asocijacije privrednih komora. Zbog uspeha koji je postigla, predsednik Aleksandar Vučić nazvao ju je žena-zmaj, aludirajući na njen poslovni uspeh.
- Iznenadila sam se da Vučić uopšte zna za mene. Na sastanku za investicije sam se upoznala s njim, zahvalila mu se na komplimentima i moram da priznam da mi sve to baš imponuje - ispričala je Atanaskovićeva.
Autoritet se stiče znanjem
Možda sam atipični direktor pošto je meni ovo 12. ili 13. radno mesto i bila sam veliki broj puta uglavnom direktor. Autoritet namećem putem znanja i verujem da je to najispravniji put, jer kada vi znate više od svojih potčinjenih, onda vas oni više cene. Ja volim na taj način da komuniciram, uvek imamo otvoren razgovor, mogućnost za mišljenje koje može da bude i suprotno. Preferiram timski rad, ali je svakome ko je u poslu jasno gde sam ja i sa znanjem i sa iskustvom i tako me i cene. Nikada nije bilo slučajeva da neko nije hteo da me posluša zato što sam žena, imam dobru komunikaciju sa ljudima, kod mene je sve transparentno, čisti su odnosi i nema ništa iza leđa. Uvek kažem da, kada neko ima nešto protiv, treba to da raspravimo kako bismo mogli da nastavimo da radimo. Verujem da je to ispravan put - kaže Draga Marković, koja rukovodi upravom sa 5.500 zaposlenih.
Argument rešava problem
- Mali je broj žena direktora i malo je zaposlenih koji će pre da poslušaju koleginicu nego kolegu, ali ako imate dobre argumente, onda se situacija može rešiti. Žene su organizovanije, jer ako pogledate njen raspored aktivnosti tokom dana, žena uvek nešto planira, i u kući i van nje, a muškarci su uvek neko o kojima neko drugi brine. Zato su žene organizovanije. Kada sam došla na ovo mesto, trebalo mi je dosta vremena da naučim neke stvari, zakone, organizaciju posla. Tako da sam u ovim godinama morala da naučim stvari koje povezuju s jedne strane medicinu, a s druge strane organizacioni deo posla. Morate da naučite da stavite sve zainteresovane strane za sto i da ih privolite da razgovaraju, a to žene mogu. Druga velika stvar jeste kada uklopite sve segmente u veliki sistem koji onda počinje da funkcioniše - kaže žena koja vodi jedno od dva najveća porodilišta u Srbiji.