Slovačka kompanija Rokosan, koja se bavi proizvodnjom mineralnih đubriva, želi da izgradi fabriku u Srbiji i zaposli oko 200 ljudi.
Takođe, kako je u razgovoru za Biznis.rs istakao ambasador Slovačke u našoj zemlji Fedor Rosoha, još neke firme žele da uđu u posao gasifikacije srpskog energetskog sistema.
"Pojedine slovačke kompanije već imaju istoriju poslovanja u Srbiji na tom polju (energetike), a ovde svakako treba da se unaprede termoelektrane i, recimo, zamene bioelektranama, koje su već ustanovljene, ali postoji interesovanje da se pojačaju njihove aktivnosti“, ocenjuje slovački ambasador.
Domaći zvaničnici isticali su početkom ove, a i krajem prethodne godine, da su bilateralni odnosi Srbije i Slovačke veoma dobri, zasnovani na stabilnim i dugoročnim osnovama, kao i da se značajno unapređuju. Sve to se ogleda kroz povećanje obima trgovinske razmene u poslednjih nekoliko godina, kao i pojačan interes i pozicioniranje slovačkih investitora u Srbiji.
Ovakvo viđenje situacije potvrdio je i ambasador Slovačke u Srbiji.
"Ekonomska saradnja Srbije i Slovačke je na visokom nivou, ali ima ogromnog prostora za dalje unapređenje. Recimo, imamo zahteve slovačkih kompanija da analiziraju srpsko tržište, pa se i na tom polju mogu ubrzati stvari“, ocenio je Rosoha.
On je podsetio da je ambasada Slovačke u Srbiji prošle godine organizovala susret i saradnju slovačke i srpske vlade, takozvane Mešovite komisije za ekonomsku saradnju, koja je definisala zajedničke interese dve zemlje.
„Ako bih bio posebno precizan, postoji dosta prostora za saradnju u oblasti energije, naravno i zaštite životne sredine i infrastrukture. Postoji interesovanje kompanija za korišćenje mineralnih đubriva u Srbiji, što je veliki izazov trenutno za svaku vladu. Dakle, ima zaista mnogo načina da sarađujemo i verujem da ćemo pre ili kasnije postići nešto pozitivno“, smatra ambasador Rosoha.
Kako kaže, prvi koraci su već načinjeni kada je reč o saradnji naših zemalja, a to je, smatra on, urađeno formiranjem Mešovite komisije za ekonomsku saradnju.
„To je susret kompanija koje su već na tržištu, kao i onih koje imaju interesovanja sa obe strane, i slovačke i srpske. Naredni korak je da se pređe u materijalizaciju tih razgovora, pošto smo trenutno na ‘teoretskom’ nivou, te je potrebno da se dogovoreno realizuje. Svakako vidim volju i interesovanje političara i kompanija da uđu u konkretne pregovore i sprovođenje dogovorenog“, naglasio je Rosoha.