U Evropskoj uniji je stopa nezaposlenosti u avgustu kliznula na 7,6 odsto, spustivši se na najniži nivo od novembra 2008. godine, pokazali su podaci evropske statističke kancelarije Eurostat.
Među zemljama EU najnižu stopu nezaposlenosti zabeležila je Češka - 2,9 posto, a slede Nemačka, s 3,6 odsto, i Malta, sa 4,2 odsto.
Najvišu je stopu nezaposlenosti, pak, zabeležila Grčka, od 21,2, a zatim Španija sa 17,1 odsto.
Iako Nemačka važi za pokretača evropske ekonomije, Češka, bivša komunistička republika ima najnižu nezaposlenost. Kako je do toga došlo?
Prvi, i možda iznenađujući razlog je taj što je u Češkoj rad jeftin.
Prosečni troškovi rada u Češkoj u 2016. godini bili su svega 10,20 evra (12,07 dolara), znatno ispod proseka EU od 25,40 €. Ali to u potpunosti ne objašnjava nisku nezaposlenost zemlje, jer drugi, poput Bugarske, Mađarske i Poljske, imaju niže troškove rada. Takođe, zarade u Češkoj su prilično naglo porasle. U prvom kvartalu 2017. nominalne zarade porasle su za 5,3%, ili za 2,8% kada se prilagode inflaciji.
Češka Republika duguje svoj uspeh fabričkim poslovima. Prerađivačka industrija u Češkoj čini najveći procenat ekonomije u odnosu na druge države EU i zaslužna je za više od trećine svih radnih mesta. Proizvodnja automobila, kao što su Tojota, Pežo, Sitroen, Škoda i Hjundai, sada je među glavnim pokretačima u češkoj ekonomiji.
Vladini podsticaji iz devedesetih godina, koji uključuju poreske olakšice za nove kompanije i novac za otvaranje novih radnih mesta, privukli su visok nivo stranih ulaganja, a dodatno su ojačani nakon što se zemlja pridružila EU 2004. godine.
Prema rečima Davida Mareka, glavnog ekonomiste u kompaniji "Deloitte" u Pragu, stopa nezaposlenosti u zemlji je niska zbog dva glavna razloga. Prvo, stvaranje radnih mesta u fabrikama je relativno lako jer su jeftini i podsticaji vlade su učinili Češku republiku atraktivnim za globalna proizvodna preduzeća.
Drugo, češka ekonomija je blisko povezana sa ekonomskim zdravljem EU. Kada Evropi dobro ide, Češkoj ide još bolje kaže Marek. A upravo sada Evropi ide relativno dobro.
Ipak, koreni nedavnog uspeha Češke mogu joj stvoriti probleme u budućnosti. Marek kaže da su plate porasle zbog nedostatka radne snage, što sprečava brži rast ekonomije. Kao i mnoge zemlje, Češka se takođe suočava sa starenjem stanovništva. Birokratija ometa kompanije u zemlji da lakše zapošljavaju strane državljane i tako popune prazna radna mesta. Marek kaže da zemlja ne može priuštiti da se plate povećavaju brže od produktivnosti.