Predsednik Nemačko-srpske privredne komore Ronald Zeliger kaže za RTS da najnovije istraživanje te komore o poslovnom okruženju i investicionom potencijalu Srbije pokazuje da su nemačka preduzeća u Srbiji veoma zadovoljna, kao i da se ekonomski ambijent popravlja.
Ističe da bi 85 odsto nemačkih preduzeća ponovo investiralo u našu zemlju.
Ronald Zeliger je, gostujući u Dnevniku RTS-a, naveo da su nemačka preduzeća zadovoljna poslovnom klimom u Srbiji.
"Preduzeća vide da ovde postoji budućnost, vide da ovde postoji dobra radna snaga koja radi za prostojne nadnice, postoje dobri dobavljači. Sve u svemu, 85 odsto bi ponovo investiralo u Srbiju", rekao je Zeliger.
Na pitanje da li nemačke kompanije u Srbiji planiraju proširenje proizvodnje i kapaciteta, Zeliger kaže da su sadašnje brojke sjajne i da mnogo govore, ali da se mogu očekivati značajna proširenja.
"Imamo gotovo 400 nemačkih preduzeća u Srbiji, preduzeća sa nemačkim kapitalom, koji imaju skoro 45.000 radnika i to su zaista veliki brojevi", naveo je Zeliger.
"Ja pratim ovu studiju već neko vreme i vidim da broj raste iz godine u godinu. Mi ćemo i dalje investirati pre svega u ona preduzeća koja su već ovde i ja mislim da će biti i proširenja i to značajnih", dodao je predsednik Nemačko-srpske privredne komore.
Nemačke kompanije traže dobavljače iz Srbije, a Zeliger kaže da je najveći potencijal autoindustriji, u elektroindustriji i oblasti obrade plastike.
"Postoje mnoga nastojanja i sa strane Nemačko-srpske privredne komore, pokušavamo da uspostavimo kontakte i da omogućimo saradnju. Mogli smo da ustanovimo da su srpska preduzeća izuzetno dobra, pružaju odličan kvalitet proizvoda, mogu da isporuče velike količine proizvoda ako je potrebno", objasnio je Zeliger.
Nemačka preduzeća ne vole rizik
Istakao je da su nemački provrednici zadovoljni poslovnom klimom u Srbiji, navodeći da je ona veoma atraktivna sa strane logistike i troškova, ali da je njima potrebno i sigurno okruženje.
"Znate da ne samo nemačka preduzeća, nego i sva druga preduzeća, ne vole rizik – to su teme poput pravnog sistema, pravne sigurnosti i to su teme koje nas prate duže vreme i nažalost ove godine se i potvrdilo da tu preduzeća vide još mnogo prostora za poboljšanja, a to je na dnevnom redu u toku približavanja EU", rekao je Zeliger.
Ukazao je da je Nemačko-srpska privredna komora prepoznala da je dualno obrazovanje izuzetno važno.
"Tu smo poslednje godine veoma intezivno sarađivali sa srpskim instutucijama i mislim da smo napravili dobru ponudu da bismo obezbedili nove obrazovane kadrove", dodao je Zeliger.
Budući da je i na čelu "Hemofarma", Zeliger je naveo da naša zemlja sa tom faraceutskom fabrikom postaje regionalni centar.
"Tu se radi o tome da 'Štada' u mnogom zemljama istočne Evrope je već zastupljenja, i Srbija i ‘Hemofarm‘ su ovde najjače jedinice u smislu da imamo mnogo kvalifikovanih zaposlenih i ovde smo postali centrala u smislu menadžmenta", objasnio je Zeliger.
"Mislim da je to važna i lepa priča za Srbiju. Ja sam sada zadovoljan, za osam evropskih zamalja od kojih je većina članica EU i sjajno je da je jedna takva odgovornost iz zemlje koja nije članica EU i to govori mnogo o potencijalu Srbije", zaključio je Zeliger.